آیت الله شیخ احمد بیگدلی آذری مشهور به آذری قمی فرزند حاج حسینعلی خان بیگدلی آذری، فرزند حاج عبدالحسینخان بیگدلی آذری از نبایر لطفعلی بیک آذر بیگدلی است. والده ماجده‌شان راضیه خانم دختر حاج آقا جعفر گرامی بوده است.

آیت الله احمد آذری قمی خود را اینگونه معرفی نموده است:

من متولد سال ۱۳۰۴ خورشیدی هستم. جد هفتم من آذر بیگدلی است که از شعرای معروف عصر صفویه بوده و صاحب تذکره آتشکده آذر می‌باشد.جد من مرحوم حاج عبدالحسینخان و پدرم حاج حسینعلی خان می‌باشد که از نسل ترکهایی بوده‌اند که از کوههای چین و تبت هجرت کرده و عده‌ایی به ایران آمده و تعدادی به شام رفته‌اند.عده‌ای که به ایران آمده‌اند بیگدلی و آنهاییکه به شام رفته‌اند به بیگدلی شاملو معروف می‌باشند.وضع زندگی ما در مجموع خیلی خوب نبود.چون پدرم مختصر زمینی داشت که اجاره می‌داد و از این راه امرار معاش می‌کردیم. پدرم با علمای زمان خویش مانند آقای نجفی و آقای صدر و آقای حجت رابطه متقابل خوبی داشت. پدرم خیلی مقتصد و اهل قناعت بود. به یاد دارمکه می‌گفت: لباس نو را در کنار لباس کهنه استفاده کن،و در این رهگذر حدیثی میخواند که: کسی که کهنه ندارد جدیدی هم برای او نیست. او اصولا متواضع بود و با فقرا و دراویش نیز نشست و برخاست داشت.

اما مادر که مقدسه‌ای بود. نسبت به خانواده پدری متعصب‌تر و مذهبی، به اهل بیت علیهم السلام و علما ارادت بیشتری داشت.

من تحصیلات جدید را تا کلاس دهم بیشتر نخواندم. دروس حفظی و ریاضی را بخوبی دنبال می‌کردم. به زبانهای عربی و فرانسه به خوبی مسلط بودم. در کلاس اول دبیرستان با نام موسی صدر بودم و در امتحانات نهایی نیز رتبه اول را کسب کردم. از طرفی چون نیروی غیبی مرا بخود جذب می‌کرد با وجود آنکه آن زمان چندان علاقه‌ای به علوم قدیم و به طلاب نداشتم، ولی بسوی مدرسه فیضیه کشیده شدم. در این هنگام شالوده نقطه عطف زندگی آینده من پی‌ریزی شد.

اما دوران طلبگی من چگونه بود؟ مهرماه


منبع: کتاب تاریخ بیگدلی،جلد سوم،صفحه ۵۸۲

 
آیت.الله.احمد.بیگدلی.آذری.قمی.txt · آخرین ویرایش: 2010/08/31 05:40 توسط admin
 
Recent changes RSS feed Creative Commons License Donate Powered by PHP Valid XHTML 1.0 Valid CSS Driven by DokuWiki