دکتر علی بیگدلی (۱۳۲۲،قم)، استاد دانشگاه، کارشناس مسائل بین‌المللی، تاریخدان و پژوهشگر عصر معاصر میباشد. تخصص ایشان در زمینه تاریخ اروپا است و بیشترین آموزش ایشان در زمینه علوم سیاسی در حوزه تاریخ اندیشه سیاسی و تاریخ روابط بین‌الملل بوده و در این زمینه‌ها نیز کتابهایی را تالیف نموده‌اند.

تا کنون بیش از ۱۰ جلد کتاب و بیش از ۵۰ مقاله در نشریات معتبر به چاپ رسیده و همچنین بیش از ۱۰۰ مصاحبه رادیو و تلویزیونی نیز از ایشان پخش شده است.

زندگی

دکتر علی بیگدلی در شهر قم بدنیا آمدند. ایشان تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در این شهر به پایان بردند و در سال ۱۳۴۴ خورشیدی در اداره آب و برق سفیدرود مشغول به فعالیت شدند.تحصیلات دانشگاهی ایشان همزمان با اشتغال به کار بود به همین دلیل ایشان برای حفظ موقعیت کاری خود ترجیح دادند تا در رشته‌هایی که امکان تحصیل به صورت شبانه وجود دارد را انتخاب نمایند.

ایشان در سال ۱۳۵۰ خورشیدی موفق به دریافت مدرک کارشناسی ادبیات فرانسه شدند و سپس برای تحصیل در رشته جامعه شناسی عازم کشور فرانسه گردیدند.با توجه به علاقه‌ای که ایشان به تاریخ داشتند رشته تحصیلی خود تغییر داده و در دانشگاه تولوز در فرانسه به تحصیل تاریخ پرداختند و نهایتا با ارائه پایان نامه خود با نام سلجوقيان و جنگهاي صليبي موفق به دریافت مدرک دکترا از این دانشگاه گردیدند.

ایشان پس از فراغت از تحصیل برای انتقال تجربیات و دانش خود به ایران بازگشتند و از سال ۱۳۵۳ خورشیدی در دانشگاه‌های ایران مشغول به تدریس گردیدند.

گاهشمار

«ترتیب بر اساس سال خورشیدی»

۱۳۲۲ - تولد در شهر قم

۱۳۴۴ - اشتغال در اداره آب و برق سفیدرود

۱۳۴۶ - قبولی در رشته حقوق، دانشگاه شهید بهشتی با رتبه ۱۳ (انصراف دادند)

۱۳۴۷ - تحصیل در رشته ادبیات فرانسه] در مدرسه عالی ادبیات و زبان‌های خارجی

۱۳۵۰ - عزیمت به فرانسه جهت ادامه تحصیل

۱۳۵۱ - ازدواج

۱۳۵۳ - آغاز تدریس در دانشگاه‌های داخلی

۱۳۵۸ - اشتغال به عنوان معاون اداری مالی هواپیمایی کشور و سازمان هواشناسی

۱۳۸۵ - بازنشستگی پس از ۴۴ سال خدمت

تالیفات

* تاریخ اروپا در قرون جدید،انتشارات دانشگاه پیام نور * تاریخ اندیشه سیاسی در غرب (دو جلد)، * تاریخ سیاسی- اقتصادی عراق * تاریخ فرهنگ و تمدن اروپا در دوران جدید * ۱۳۸۲ - سیاست خارجی رضا شاه،درسها و عبرتها،نشر الف * ۱۳۸۷ - تاریخ یونان و روم،انتشارات دانشگاه پیام نور * ترورهای سیاسی در تاریخ معاصر ایران (دو جلد)، * کرونولوژی مسیحیت و قرون وسطی * ۱۳۸۹ - تاریخ اروپا در قرون وسطی،انتشارات دانشگاه پیام نور

ترجمه‌ها

* تاریخ روابط بین‌الملل * شیخ نشین‌های خلیج فارس و مسئله نفت

مقالات و مصاحبه‌ها

«ترتیب بر اساس سال خورشیدی»

۱۳۸۵ - مشروطه ایرانی، انقلاب نیست

۱۳۸۷ - تحرکات جدید اروپا در برابر ایران هسته‌ای

۱۳۸۹ - ایران و روسیه در عصر صفوی

۱- ایران و روسیه در عصر صفوی

۲- شاه عباس در قله بی‌تفاوتی اروپا

۳- جنگ شاه عباس دوم و تزار الکسی

۴- پترکبیر و شاه‌سلطان‌حسین

۵- دست‌اندازی روسیه به ایران

۶- ضعف آخرین شاهان صفوی

 
دکتر.علی.بیگدلی.txt · آخرین ویرایش: 2010/10/14 05:18 توسط admin
 
Recent changes RSS feed Creative Commons License Donate Powered by PHP Valid XHTML 1.0 Valid CSS Driven by DokuWiki